Trouble Brewing in Nairobi after UDA Picks Majority Leader

Trouble Brewing in Nairobi after UDA Picks Majority Leader

The United Democratic Alliance (UDA) has made a move to claim the leadership of the Nairobi County Assembly by positioning itself to occupy the leader of majority post.

The ruling party made the move a day after Azimio named the Orange Demoratic Movement’s (ODM) Makongeni ward Member of County Assembly (MCA) Peter Imwatok aka Jateso as Nairobi’s assembly majority leader.

In a letter dated October 12th, 2022, addressed to the UDA Nairobi County Assembly leadership has appointed Waithaka ward MCA Anthony Kiragu as the majority leader.

Kiragu will be deputized by former deputy Majority Whip and also the Nairobi South ward MCA Waithera Chege.

In the letter written by the UDA Secretary General Veronica Maina indicates Umoja 1 ward MCA Mark Mugambi aka Ronaldo as the Majority Whip to be assisted by nominated MCA Joyce Muthoni.

Nominated MCA Susan Makungu has been selected to seat in the County Service Board, while Kwangware MCA Fredrick Njogu (Public Accounts Committee) and the Kayole Central ward Representative Jeremiah Karani (Public Investments Committee).

“Kindly note that the following UDA leaders are duly nominated members from our party to be the Majority Leader, Deputy Majority Leader, Majority Whip, Deputy Majority Whip, County Service Board member, Public Accounts Committee (PAC) member and P ublic Investments Committee (PIC) member in Nairobi County Assembly. This is the party position,” read the letter which was copied to the Nairobi County Assembly Speaker Ken Ng’ondi.

The United Democratic Alliance (UDA) is staking its claim in the leadership after winning the majority in the Nairobi City County Assembly after securing 36 seats, followed by the ODM party which bagged 35 seats.

The Azimio la Umoja – One Kenya coalition, which includes ODM, Jubilee and Wiper parties, has a total of 65 members to be considered the majority in the House with Kenya Kwanza settling for the minority role with 52 members. Three MCAs in the House were elected on an independent ticket.

Members elected on UDA include Michael Njoroge (Karura), Fredrick Njoroge (Kawangware), Anthony Kiragu (Waithaka), Peter Mwangi (Uthiru Ruthimitu), Eric Kiogora (Riruta), DNG Ngibuini (Woodley), Deonysias Waithira (Githurai), Clement Gatune (Kahawa West), Stephen Kimani (Zimmerman) and Mukiri Muriuki (Kahawa).

Others are Samora Mwaura (Clay City), Sam Kago (Mwiki), Jasho Ngaruiya (Kasarani), Carrington Heho (Njiru), Karis James Karanja (Ruai), Allan Gathuku (Dandora I), Paul Mathu Njambi (Dandora III), Paul Kariuki (Kayole North), Jeremiah Karani (Kayole Central), James Karanja (Matopeni Spring Valley), Mark Mugambi (Umoja I), Martin Warobi (Mowlem) and Patrick Macharia (Maringo Hamza).

The party also reported win in Viwandani where Aaron Wangare clinched the seat while Paul Ndung’u Petit won in Pumwani, Hashim Kamau (California), John Kwenya (Nairobi Central), Chege Mwaura (Ngara), Peter Wahinya (Pangani), Gerald Mukuru (Ziwani), Simon Maina Mugo (Landi Mawe), Waithera Chege (Nairobi South), Mark Thiga Ruiyi (Hospital), Susan Kavaya (Mlango Kubwa), Joseph Ndung’u (Kiamaiko) and Mtumishi Chris Wanjohi (Komarock).

On the other side of the house, ODM’s Alvin Olando won Kitisuru, Stephen Gitau (Parklands Highridge), Suleiman Malenya (Kangemi), Maurice Ochieng (Mountain View), Moses Ogeto (Kilimani), Kennedy Sakwa (Gatina), Robert Alai (Kileleshwa), Clarence Munga (Kabiro), Anthony Muthoni (Karen), Jared Akama (Mugumoini), Abbas Khalif (South C) and Rex Omolleh (Nairobi West).

Others are Kennedy Oyugi (Nyayo Highrise), Lawi Otieno (Sarangombe), Rosemary Shitote (Makina), Samson Ooko Jera (Lindi), Evans Nyangicha (Imara Daima), David Odhiambo (Dandora IV), Colins Omondi (Kayole South), Stazo Angila (Upper Savannah), David Magoba (Lower Savannah) and Ricardo Nyantika (Embakasi).

In Umoja II Shadrack Namuyu emerged the winner, Peter Imwatok won Makongeni, Ahmed Barbar (Eastleigh North), Nicholas Juma (Eastleigh South), Fuad Mohamed (Airbase) and Godfrey Majiwa (Babadogo).

Others are Abel Atito (Utalii), Oscar Otieno (Mathare North), Victor Ochola (Lucky Summer), Absolom Onyango (Korogocho), Wilfred Odalo (Mabatini), Peter Oluoch (Huruma) and Redson Otieno (Ngei).

Jubilee’s five MCAs are Cyrus Mugo (Ngando), Kados Paul Kigwathi (Mihango), Robert Mbatia (Kariobangi South), Silas Matara (Dandora II) and Anthony Kimemia (Harambee).

Those who won on a Wiper ticket are John Musila (Lindi), Scolastica Mande (Kwa Reuben), Musango Maithya (Pipeline) and Moses Mutinda (Kware).

Martin Mbugua (Mutuini) was elected on a Chama Cha Kazi ticket.

15 of the nominated MCAs are from the majority party, ODM, and another 15 are from the UDA party. Jubilee and Wiper parties nominated three and two members respectively.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0